Green Kart

Toplam 1 sonuçtan 1 ile 1 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Kuzey Irak Referandumu Hakkındaki Görüşleriniz?

Skkkyy ÇAVUŞ
    Forum Katkısı:
    0

Standart Kuzey Irak Referandumu Hakkındaki Görüşleriniz?

Bu konu adı altında tartışma açık.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu pek çok ülkenin karşı olduğu "bağımsızlık referandumu"nu gerçekleştirdi. Tartışmalı referandumda oy verme işlemi tamamlandı. Kerkük'te ise gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Irak Federal Mahkemesi'nin anayasaya aykırı bularak durdurma kararı verdiği referandum süresi bir saat uzatıldıktan sonra yerel saatle 19:00'da bitti.

Referandumda Kürtlerin yüksek bir katılım gösterdiği gözlemlenirken, TÜRKMEN ve Arapların çoğunlukta yaşadığı bölgelerde ise katılımın az olduğu tespit edildi.

Kuzey Irak'ta Barzani'nin düzenlediği bağımsızlık referandumunda oy verme işlemi bitti.

Bağdat yönetimi Kerkük'te askeri güç bulundurma kararı aldı. Bağdat ayrıca IKBY kontrolündeki tüm sınır kapılarının kapatılması ve Kerkük petrollerinin merkezi yönetime teslim edilmesi talimatı verdi. Saatler sonra gelen bir başka karar ise, Barzani ve ekibinin banka hesaplarının takibe alınması oldu.

Kerkük'ün güneyindeki önemli Türkmen ilçesi Tuzhurmatu'da bugün Şii milisler Haşdi Şabi ile Peşmerge arasındaki tartışma çatışmaya dönüştü. Haşdi Şabi'nin açtığı ateşte bir Peşmerge öldü, yaralılar var. Haşdi Şabi komutanından "Bir sonraki hedef Kerkük" açıklaması geldi.

Bölge ülkelerinden İran kara sınırını da kapattığını duyurdu. Referandumu tanımadığını ilan eden Suriye ise, "Biz sadece birleşik bir Irak'ı tanıyoruz. Irak'ın bölünmesine yol açacak herhangi bir süreci reddediyoruz" açıklamasını yaptı. Suriye'den gelen açıklamayla birlikte Barzani'nin çevresindeki tüm ülkeler aynı noktada birleşti. Türkiye, İran, Irak ve Suriye dışında IKBY'nin dünyaya çıkış şansı yok.

Gün içinde basın toplantısı düzenleyen IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, canlı yayında "Referandum asla 26 Eylül'de bağımsızlık ilan edeceğimiz anlamına gelmiyor, asla Türkiye için tehdit değildir. Referandum, sınırları belirlemek için değildir" ifadesini kullandı.

Referandum sonuçlarının 72 saatte açıklanmasının beklendiğini aktaran Reuters, 5.2 milyon seçmenin bulunduğu bölgede oy pusulalarında dört ayrı dilin yer aldığını bildiriyor: Kürtçe, Türkçe, Arapça ve Süryanice.

BİLGİLER BU YÖNDE
    Konu NHEF tarafından (25-09-2017 Saat 22:55 ) değiştirilmiştir.
    -----------------------------------------------------------------g

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 2 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 2 misafir.)